Künye

Yalçın Pembecioğlu (settar)

Malatya‘da doğdum. Dedem Şaban Pembeci‘nin Malatya’ya ilk otomobili getiren kişi olduğunu dinleyerek büyüdüm. Ailem ben doğmadan önce yedek parçacılık, benzin istasyonu işletmeciliği yapıyormuş. Ben doğmadan 4 yıl önce 1973’te de Tofaş‘ın ilk bayilerinden birisi olmuşuz. 26 yıllık Tofaş Bayiliği süresince otomobillerin içinde büyüdüm dersem abartmış olmam. Bu süreçte yalnızca otomobil satışı değil, yedek parça ve servis gibi satış sonrası hizmetleri hakkında da farkında olmadan çok şey öğrendim. Üniversite için Ankara’ya geldiğim dönemde artık iş anlamında da başta satış olmak üzere bir çok konuda babama destek verir duruma gelmiştim. Fiat Palio lansmanı sırasında bir ay gibi bir sürede Malatya’da yüzün üzerinde kişiye bire bir deneme sürüşü yaptırdığımı hatırlıyorum.

Bilkent’te İktisat bölümünde okurken (2000 yılında) F1 Racing dergisinin Türkiye baskısının ilk sayılarında (6 sayı) çevirmenlik yaptım. Bu dönemde F1 terminolojisinin Türkçeleştirilmesi konusunda derginin o zamanki editörü Murat Yığcı ile bol bol tartıştım.

Mezun olduktan sonra İstanbul’da Rpm/Radar reklam ajansında müşteri ilişkilerinde çalışmaya başladım. Rpm’de 2 yıl kadar Toyota markasına hizmet verdim. Bir çok lansman (Avensis, Rav4, Yaris) ve sayısız satış kampanyasında çalıştım, bayi toplantılarına katıldım, plazaların yenilenmesi ve satış sisteminin değişimi projesinde görev aldım.

Toyota ajanstan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Lancia markası ajansımla çalışmak üzere anlaştı. Lancia’nın Türkiye lansmanını yönettim. Bu süreç sırasında İtalya‘da Fiat binasındaki bir toplantıda dedemin doğduğum kente ilk otomobili getiren kişi olduğunu, bu otomobilin de bir Fiat olduğunu anlatma fırsatı buldum. Hayatımın en duygusal anlarından biriydi. Lancia için viral ağırlıklı bir pazarlama stratejisini oluşturup hayata geçiren ekipte yer almak da çok zevkli bir deneyimdi. Rpm’deki son yılımda Pirelli için de çalıştım ve otomotiv yan sanayisini de pazarlama anlamında tanıma fırsatım oldu.

2005 yılından beri eşim Aygül‘le kurduğumuz reklam, pazarlama ve tasarım blogu Bigumigu‘da hem yöneticilik, hem de yazarlık yapıyorum. Orada yazdığım konuların önemli bir kısmının odak noktası olan otomobiller hakkında ayrı bir yer oluşturmak ve tasarım, eğilim, pazarlama konularının otomotiv dünyasındaki yansımaları hakkında yazmak uzun zamandır dileğimdi. Aygül’ün yardımları ve desteği sayesinde carluvr.com böylece hayata geçti. Bu arada LOG dergisinin Temmuz 2008 sayısında BMW GINA Light Visionary‘yi anlattığım 2 sayfalık bir incelemem ve Digital Age dergisinin Eylül sayısında da Lancia Ypsilon Momo Design‘ın çevrimiçi lansmanını anlattığım bir yazım yayınlandı. 2009 Formula 1 ING Turkish Grand Prix için Bridgestone‘un sosyal mecra kampanyasını Pure ile birlikte kurguladım ve bu blogdan yönettim. Düzenlediğimiz oyunlarla 20 kişiyi F1 haftasında Paddock alanına hatta takım garajlarına soktuk. Bu kampanya sırasında Bridgestone Motorsporları Lastik Geliştirme Direktörü Hirohido Hamashima ile yaptığım röportajım da F1-Racing Türkiye‘nin Temmuz 2009 sayısında yayınlandı. Benzer bir çalışmayı kapsamını genişleterek 2010 yılında da gerçekleştirdik.

2008 yılı sonuna kadar PhonoClick adlı bilişim şirketinde müşteri ilişkileri yöneticisi olarak çalıştım, bu dönemde -özellikle finans sektöründe- CRM ve yazılım geliştirme konularında uzmanlığımı arttırdım.

2008 Kasım’da Alfa Romeo pazarlama iletişimi uzmanı olarak Tofaş’ta çalışmaya başladım. Alfa Romeo markasının çizgi üstü ve çizgi altı tüm iletişiminden sorumlu olarak MiTo ve Giulietta modellerinin lansmanlarını gerçekleştirdim. Tofaş’taki görevim sayesinde bayi, reklam ajansı derken üretici ve distribütör tarafında da çalışarak otomotiv sektöründe üretim, pazarlama, satış ayaklarında tecrübemi geliştirdim.

2011 başından bu yana karımla ortak olarak kurduğumuz şirketimiz Bigumigu için çalışıyorum.

10 yılı aşkın süredir 2001 model bir Ford Focus Sport Trend (adı Trinity) kullanıyorum. 2012 yılında ailemizin yeni üyesini de düşünerek arka kapıları olan bir aracı, Citroen DS4‘ü de kullanmaya başladık.

Benimle ilgili daha fazla bilgiyi alabileceğiniz yerler:
linkedin.com/in/settar * twitter.com/settar