Mar 19, 2012

Posted in Güncel Haberler, Sektör | 2 Yorum

Hyundai i30 ve Bir Markanın Önlenemez Yükselişi

Hyundai’nin hikayesi aslında şu anda çok daha saygın algılanan pek çok Japon markasından farklı değil. Öncelikle satış hacmine odaklı bir stratejiyle büyüyen, daha sonra hem kalitesini, hem de ürünlerini iyileştirerek gerçekten değerli bir markaya dönüşen Hyundai, önümüzdeki dönemde GM, VW ve Toyota’dan sonra dünyanın 4. büyük otomobil üreticisi olursa şaşırmayacağım.

Hyundai’nin agresif ürün stratejisinin arka planı da sağlam. Ülkemizde 5 yıl garantiyi ilk defa veren marka, ABD’de 10 yıl garanti vererek rakiplerine meydan okumuştu. Hatta 2008 krizi sırasında ABD’de işlerini kaybetmekten korkan bir çok potansiyel müşteriyi düşünerek ülkenin ilk iş kaybetme durumunda sigortalı otomobil kredisini de sunma cesaretini gösterdi. Aşağıdaki 2010 Super Bowl reklamı Hyundai’nin agresif stratejisini fazlasıyla gösteriyor. (filmin ana fikrini bizim Mavi’den dolayı tanıdık bulabilirsiniz)

ABD’de kalite ve tasarım adağı Genesis‘le başladı. Genesis Kuzey Amerika’da çok başarılı oldu ama Avrupa pazarı için fazla büyük bir sedandı ve ülkemizde Genesis, çok kısıtlı bir müşteri kitlesine erişebildi.

Hyundai’nin Avrupa atağı ise 2011’de başladı diyebiliriz. Öncelikle sonuncusu AutoBest tarafından verilen yılın otomobili olmak üzere dünyada 34 prestijli ödülün sahibi olan Elantra kesinlikle marka için inanılmaz bir başarı getirdi. Elantra 2011’de tüm dünyada 1 milyon adetten daha fazla satıldı ve dünyada o yıl en çok satılan 2. otomobil olmayı başardı.

Avrupa çıkarmasının asıl vurucu hamlesi ise i30‘la geliyor. Hyundai i30’u 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki dünya lansmanı sırasında görme fırsatım olmuştu. Sınıfının en iyi görünen modellerinden biri olma özelliğindeki i30’u beğenen yalnızca ben değildim. Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn da fuarda bir i30’u incelerken araca hayran olup kendi markasının modellerinde yapamadıkları bir çözümün Hyundai tarafından nasıl geliştirildiğini iş arkadaşlarına hayretler içinde sorarken yakalandı.

Kalitesiyle VW gibi bir markanın icra kurulu başkanını bile şaşırtan Hyundai i30’la ilgili bu video, yukarıda abartılı bir versiyonu bulunan “öfkeli rakipler” reklamının gerçek hayattaki versiyonunu izlememize olanak tanıyor adeta.

Hyundai i30’un kendi sınıfında ne kadar önemli bir otomobil olduğunun bir başka haberi de İngiltere’den geldi. Her marka ve segmentten farklı otomobilleri deneyerek puanlayan ünlü CarBuyer sitesi, henüz yılın başında olmamıza rağmen Hyundai i30 testini gerçekleştirdikten sonra bu aracı 2012’de Yılın Otomobili ilan etti! CarBuyer’ın inceleme videosunda da aracı ne kadar beğendiklerini net şekilde görebiliyoruz zaten.

ABD’de ve Avrupa’da yaşadığı bu algı sıçramasını şimdi de Türkiye’de gerçekleştirmeye hazırlanan Hyundai yakın geleceğin otomotivdeki yeni yıldızı olacak gibi görünüyor.

Not: Hyundai dolaylı da olsa hizmet verdiğim müşterilerimden birisi fakat bu yazıda geçenler kişisel görüşlerim, Bigumigu’dan bağımsız olarak olarak sadece beni bağlar.