Jan 2, 2012

Posted in Güncel Haberler, Yenilikler | 0 Yorum

Yenilenen 2012 Mazda3

Geçtiğimiz yılın başarılı lansmanlarından birisi de, Ekim sonunda gerçekleşen Mazda’nın makyajlı ve geliştirilmiş yeni özellikler eklediği yeni 3 serisinin lansmanıydı. Lansman için Mazda Avrupa’nın organizasyonunda Venedik’te hem şehir içini, hem de şehir dışını kapsayan uzun bir deneme sürüşü yapma imkanı da buldum.

Önce gözle görünen yeniliklerden bahsedelim. Ön tampon yeni akıcı çizgileriyle dikkat çekici olmuş, arka stoplar da eskisinden daha dinamik bir görüntü sunuyor. Renkler harika, özellikle dönemin popüler rengi olan bronzun Mazda yorumu kesinlikle hem hatchback, hem de sedan Mazda3’e çok yakışıyor.

Araçta sürüş dinamikleri de iyileştirilmiş. Eski Mazda3’ü kullanmadığım için karşılaştırma yapamıyorum, ancak yağmur altında İtalya yollarında aracın her türlü tepkiye hızlı bir şekilde yanıt verdiğini, sürücüsünün tüm komutlarına her an uymak isteyen bir otomobil gibi hissettirdiğini söylemeliyim. Önde MacPherson, arkada multi-link süspansiyon sistemi olan aracın viraj performansı da beni tatmin etti. Kompakt segmentte sürücü koltuğunda kontrol hissini verebilen bir araç Mazda3. ESP’nin devreye girişi bile kontrolü tamamen sizin elinizden alan robot sistemler gibi değil, daha çok sizi dilediğiniz çılgınlığı yapmaya devam edebilmeniz için kibarca yolda tutmaya çalışır gibi, bu sürücü odaklı olma iddiasındaki bir otomobil için bence çok önemli bir detay.

Beyaz aydınlatmalı yeni gösterge panelinin görüş netliği kapalı havada yaptığım sürüş sırasında dikkatimi çeken başka bir özellikti. Aracın içindeki ses yalıtımı genel olarak iyiydi, ancak asfaltın tipinin de bir azizliği olarak yol sesini içeriden duyabiliyordum. Kumandaların konumu ve kullanımı da gayet pratik. İç mekanın siyah ağırlıklı ortamında yer yer dikkat çeken saten gümüş detaylar da şık bir duygu katmış Mazda3’e. Bu yıl Euro NCAP’in Mazda’yı ödüllendirmesini de sağlayan RVM (arka araç izleme sistemi) gibi bir çok aktif güvenlik sistemine sahip olan Mazda3 sınıfının en güvenli araçlarından bir tanesi.

Lansmanın diğer bir içeriği de, yeni Mazda3’ün zenginleşen donanım seçenekleriydi. Bose müzik sistemi de artık opsiyonlar arasında. Türkiye’ye 105hp’lik benzinli ve 115hp’lik dizel motorları ile gelen Mazda3, 46 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Detaylı bilgi için:
http://www.mazda-tr.com/showroom/mazda3