Oct 25, 2011

Posted in Güncel Haberler, Yenilikler | 1 Yorum

2012 Audi Q3 – İlk Sürüş İzlenimleri

Audi’nin yeni kompakt SUV’si Q3, Avrupa’yla aynı anda (hatta belki kısa bir süre daha önce) Türkiye’de de satışa çıkıyor. Audi Türkiye, lansman öncesi Q3’ü test sürüş için bana da verme nezaketini gösterdi. İki günlük Q3 maceramızı kendi öznel bakışımla değerlendirmek isterim.

Audi Q3’ü neredeyse 2 ay kadar önce İstinye Park‘taki Audi showroom’unda ilk gösterimi sırasında inceleme fırsatı bulmuştum. Bu yüzden aracın boyutuyla ilgili net bir fikrim vardı. Q3 kompakt bir araç. İç hacmi yeterli, ancak çok geniş değil. Nasıl söyleyeyim; bir A3’ten daha dar hissettirmiyor, çünkü yüksek bir tavanı var. Bu tavan sayesinde araçta uzunluk ve genişlik de daha fazlaymış gibi hissediliyor. Ön koltuklar karım ve benim ayarlarımızdayken arka koltuklarda 2 yetişkin dizleri koltuklara değmeden oturabiliyor ve bence bu bu sınıf için yeterli bir genişlik.

Q3’ün içinde insan kendini iyi hissediyor. Aracın pratik boyutuna bakıp da onun safkan bir Audi olmadığını düşünmeyin sakın. Direksiyondan kumanda düğmelerine kadar her parçada premium hissi ve işçiliği görülebiliyor. Zaten yüksek fiyatını bir noktaya kadar anlamlandırabilmek için aracın içine girmek ve sürüş yapmak şart. Aracın içindeki standart Audi kalitesi bir yanıyla çok iyi olmakla birlikte, iç mekanın tasarımının herhangi bir Audi ile neredeyse aynı olması, daha doğrusu tüm Audi modellerinin hem içten, hem de dıştan çok benzer hisler yaratması bir yönüyle tüm tüketicileri aynı oranda cezbetmeyebilir. Özellikle seksi otomobillerden hoşlandığım için ben bu ikilemi epey yaşadım. Audi Q3 şık ve agresif görünüyor. Hem önden, hem de arkadan iyi poz veriyor, ama seksi değil de, şık giyimli bir görüntüsü var bana sorarsanız.

Özellikle yola çıktıktan sonra. Hani yeni bir otomobille dolaşırken onu içerden keşfettiğiniz anda aynı zamanda dışarıdan da nasıl göründüğünüzü deneyimlersiniz ya, yeni bir Audi modeli içinde dolaşmak bu yönüyle benim için çok ilginç oldu. Aracın içinde beklediğimden çok daha büyük bir konfor ve sürüş keyfi yaşadığımı belirtmeliyim öncelikle. Tabii sürüş keyfi derken bir SUV için konuşuyorum, yoksa normal bir performanslı hatchback’in sürüş keyfini bu yükseklikteki bir araçta yakalamayı zaten hayal etmemek lazım. Q3’te kendimi tam anlamıyla küçültülmüş bir A6 içinde gibi hissettim. Babamın A6’sını zaman zaman kullandığım için bu benzetmeyi rahat rahat yapabiliyorum. Yol sesi, havalandırma, müzik sistemi, farlara, camlara, sileceklere kumanda etmek; bunlar çok rafine bir üst segment duygusu yaşatıyorlar, bu bir gerçek. Öte yandan, daha piyasaya çıkmamış yepyeni bir Audi modelinin içinde olmama rağmen trafikte beni gören araçlardaki insanların bana ve aracıma baktıklarında akıllarından geçen tek şeyi de tahmin edebiliyorum; bir Audi.

İşte bu “bir Audi” içinde olmak, bir Audi satın alma kararına giden yolda en önemli iç görülerden birisi. Herhangi “bir Audi” kullanmak isteyen kişi çok rahat şekilde Audi müşterisi olabilirken, spesifik şekilde bir model kullanmak ve bu modelle kendini tanımlamak isteyen birisi için Q3 gibi niş modeller doğru tercih olmayabilir. Bu duyguyu küçümsediğimi de sanmayın; Audi çok güçlü bir marka. Otomotivde şu anda tüm dünya satışlarında lider BMW’yi Mercedes-Benz’den bile daha çok tehdit eden marka diyebilirim. Ürünleri de markanın bu gücünü mükemmel şekilde yansıtıyor. Yaz başında kullandığım Audi R8 V10 bir spor otomobil olarak ne kadar başarılıysa, Q3 de kompakt SUV olarak o kadar başarılı. Zaten onbinlerce avro vererek alacağınız bir otomobilde en çok da bu marka gücünü arıyorsunuz iş satın alma noktasına geldiğinde.

Sürüşe geri dönersek, hem gece, hem gündüz, hem yağmurda, hem de güneşte, her türlü yolda kullanma şansımız oldu Q3’ü. Virajlı orman yollarında S-tronic şanzımanı S moduna alınca 2.0 litre dizel motorunun yüksek torku sayesinde nefis ivmelenmeler ve Quattro’nun kusursuz çekiş sistemiyle olağanüstü bir yol tutuşu yaşadık. Q3 küçük bir atlet gibi, yola yapışıp giderken tek şikayet ettiğim konu, koltukların daha sportif olmamasıydı. Tabii bu slalom sırasında sürüş keyfini birazcık da PlayStation kumandasıyla otomobil kullanır gibi yaşadığımı da söylemeliyim. SUV’nin sportifliği bir dereceye kadar.

Kompakt da olsa lüks bir otomobil kullanmanın en benzersiz yanını ise, sıkıcı ve yağmurlu bir havada sıkışık trafikte deneyimledik. E5’ten Zeytinburnu’ndan Levent’e doğru gelip Etiler’e çıkmaya çalışırken aynı anda yüksek, sessiz, atak ve kompakt boyutlu bir aracı kullanmanın sıkışık trafikteki en uygun kombinasyon olduğuna karar verdim. Q3 en çok puanı bu noktada topladı diyebilirim.

Aslında sıkışık olsun olmasın, şehir içinde her yerde bu aracı kullanmak çok rahat ve keyifli. Segment mucize formül gibi zaten; SUV konforunu SUV görgüsüzlüğü olmadan verebiliyor. Bir de bu segmentte gerçekten rafine bir model kullanıyorsanız, ki Q3 belki de segmentinin en rafine modeli, keyfinize diyecek yok. Kimseyi iri bir araçla sıkıştırmadan yüksek oturuş pozisyonunun faydalarından yararlanmak güzel.

Alışveriş merkezi otoparklarına girerken dönüş çapının çok kısa olmaması (en azından benim alıştığım orana göre) ve tüm yazı boyunca kompakt kompakt dememe rağmen aracın aslında o kadar da küçük olmamasından kelli çok da kolay park edememek sınıf atlarken iki kez düşünme konusunu aklıma getirdi. Şu anda kullandığım ilk jenerasyon Ford Focus’la park manevraları o kadar kolay geliyor ki, birazcık daha büyük otomobiller, fedakarlık gibi geliyor bana; içerde azıcık daha yer elde etmek için dışarda irileşip esnekliği kaybetmek.

Test zamanı sona erdiğinde Q3’ü geri götürürken 2 günde araca ciddi şekilde bağlandığımı da farkettim. Yazıda bahsettiğim “bir Audi” çelişkisi içerisinde yeni bir ışık da keşfettim böylece; aile için otomobil alırken biraz daha steril seçimlerde bulunmak ve gösterişten kaçmak, kırk yılda bir çıkılan dağ yollarındaki viraj performansı yerine hayatın asıl zamanının geçtiği kalabalık çevre yollarına göre bir otomobil almak. Bu büyümek mi, yoksa tutkulardan vazgeçmek mi bilmiyorum, ama artık Audi sahiplerini daha iyi anlıyorum.

Audi Q3 Türkçe ürün sayfaları: http://www.audi.com.tr/tr/brand/tr/models/q3/q3.html