Sep 3, 2009

Posted in Reklam ve Pazarlama | 1 Yorum

Honda Crosstour ve Bir Sosyal Medya Kazası

2010 Honda Accord Crosstour

Honda, tıpkı BMW’nin yaptığı (1 ve 2) gibi SUV’den ufak, sedandan yüksek bir model geliştirir. SUV (Sports Utility Vehicle) yerine CUV, yani Crossover Utility Vehicle dediği bir segmentte olduğunu söylediği aracını, BMW’nin 5 serisinden devşirmesi gibi Honda da Accord modelinden devşirir. Derken Honda Crosstour’un resmi görüntüleri yayınlanır. Yeni pazarlamanın ilkeleri gereği sosyal mecrada da tanıtımını yapmak amacıyla Facebook’ta bir hayran sayfası açılır. Fakat Honda hayranları araçtan o kadar nefret ederler ki, Facebook Crosstour sayfası aracı yerden yere vuran, Honda’ya veryansın eden yorumlarla dolup taşar.

Honda sayfayı tamamen kapatmadan bir göz atın:
http://www.facebook.com/accordcrosstour

honda-crossover-facebook

Sosyal mecranın bildiğimiz pazarlama, hatta ürün geliştirme yöntemleri için ne kadar riskli olduğunun güzel bir kanıtı. Öte yandan, bu örnek aslında sosyal mecranın tehlikesinden çok, sosyal mecrayı bilinçsiz kullanmanın tehlikesine güzel bir örnek. Honda Crossover, hayran sayfasındaki tüketicilerden birinin de yazdığı gibi; 40 yaş üstü, çocuklarını okuldan alıp spora götüren (soccer mom ya da hockey mom denilen) bir hedef kitle düşünülerek geliştirildi büyük ihtimalle. Fakat Honda markasını asıl sahiplenen kitle, markayı tanımlayan, onun hakkında konuşup bayraktarlığını yapan kitle bu değil. Yani Honda’nın sosyal medyadaki elçileri belli ki bu hedef kitleyle örtüşmüyor. Honda, ABD’de sporcu geçmişiyle ve şimdilerde de düşük tüketim ve emisyon değerlerini iletişim unsuru olarak kullanan bir marka.

2010 Honda Accord Crosstour

Honda ve diğer otomobil firmaları, her yeni ürünlerini aynı kural kitabındaki maddelere tik atarak lanse etmemeliler. Her hedef kitlenin yeni medyada farklı eğilimleri var. Genel hedef kitlelerin yer aldığı Facebook gibi mecralarda da niş ya da marka ruhundan ziyade satış ve gelire yönelik ürünleri tanıtmanın bir anlamı yok belli ki. 17.500 civarında hayranı olan Honda Fit modeli (bizdeki Jazz) Facebook için ne kadar doğru bir ürünse, Crosstour da o kadar yanlış olmuş.

Sosyal medyaya iletişim mesajını gönderip yaymasını beklemek şimdiden bayat bir yöntem oldu. Sosyal medyanın iletişime katılması ise deneme yanılma yoluyla öğreniliyor.

Otomotivde sosyal mecranın en uç kullanımlarından birini Brezilya’da Fiat markası yapıyor bu arada. Crowdsourcing denilen yöntemle, yepyeni bir otomobil modelinin özelliklerini, hedef kitlenin beklentileriyle geliştiriyor:
http://www.fiatmio.cc/en/