May 15, 2009

Posted in Güncel Haberler | 8 Yorum

Spor Sedanlar – Toplu Gösterim

Porsche Panamera’nın üretim görüntülerini haber yaparken farkettim ki, Carluvr’da henüz spor sedan denilen ve sektörde içinde yaşadığımız çağda doğmuş olan yeni sınıf hakkında henüz hiç atıp tutmamışım. Bu sınıfa coupé sedan da dense de spor sedan tanımını daha çok içselleştirdiğim için onu kullanmayı tercih ediyorum.

Spor sedanların asıl çıkış noktaları, Mercedes-Benz ve BMW’nin E ve 5 serisi gibi modellerinin fabrika onaylı modifiye edilmiş E55 AMG ve M5 gibi modelleri. Daha küçük sınıftaki aşırı güçlü sedanları bu sınıfa sokmuyoruz, çünkü spor sedanlar çok güçlü ve çok spor olmalarının yanı sıra, arka koltuklarında da limuzin konforu sunmalılar.

Bu sınıfta alışılagelmiş kalıpların kırılmasından 2 model sorumlu. İlk model, 1963’ten beri üretilmekte olan, fakat en karizmatik ve etkileyici haline 2004 yılında piyasaya çıkan 5. jenerasyonuyla bürünen Maserati Quattroporte.

maserati_quattroporte

Maserati Quattroporte 2004’te piyasaya çıktığında o kadar sıradışı bir sportif ve elegan görüntü sunuyordu ki, V8 motorlu diğer rakipleri öğrenci servisi gibi göründüler yanında. Maserati Quattroporte 9 Eylül 2003’te Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı.

2004 New York International Autoshow’da ise yepyeni ve inanılmaz güzellikte bir Mercedes-Benz dünyaya tanıtıldı. Mevcut E-Serisi’nin kasasının çok az uzatılması sonucu E-Series platformunda geliştirilen bu yeni sınıfa Mercedes-Benz, CLS adını verdi.

2006-mercedes-benz-cls-55-amg-iwc-ingenieur-s-1280x960

Mercedes-Benz CLS gerçek bir coupé’nin profil çizgilerine sahip, ihtişamlı bir lüks otomobildi. Aracın ilk tanıtılan versiyonu CLS 500’dü. Daha sonra AMG modeli de tanıtıldı. Ülkemizde ve Avrupa’da CLS 350 en çok satan versiyon oldu. CLS 63 AMG modeli, 0’dan 100’km/h hıza 3,9 saniyede çıkabiliyordu. Gerçek bir sporcu.

İngiltere’nin prestijli otomobil markası Aston Martin, henüz Arap kökenli bir fona satılmadan önce 2006 North American Autoshow’da 4 kapılı Aston Martin Rapide adlı konseptini tanıtarak sadece 2 kapılı spor otomobil üreten bir şirket olarak 4 kapılı süper spor sedan pazarına gireceğini müjdelediğinde sektörde yeni bir kırılımı da gerçekleştirmiş oldu. Aston Martin gibi kendi tarzına sahip harikulade spor otomobiller yapan bir şirket, özellikle doğuda yükselen potansiyeli görmüş ve marka DNA’sını bir miktar daha genişleterek karlı pazarlar için de bir model geliştirmeye karar vermişti.

aston-martin-rapide-1024x768 aston-martin-rapide-2

Rapide modelinin 2009 sonuna yetişmesi bekleniyor. Fakat bu arada Rapide’den daha geç duyulan ama ondan daha önce piyasaya çıkmayı başaran başka bir bomba daha var.

Porsche Panamera. Çok zengin olup da iki kişilik bir spor otomobile yüzbinlerce avro bayılmayı gözden çıkartmayacak kesim için ailesiyle de gezebileceği ya da sadece basitçe arka koltukla işleriyle ilgilenebileceği bir otomobil sunmak için yola çıkan Porsche, bir yandan da Porsche genlerine sonuna kadar bağlı, üstün performanslı bir otomobil geliştirmeyi başardı. 2007’de bir casus fotoğrafla geliştirilmekte olduğu bilgisi edinilen Panamera, 2009 Eylül’de Türkiye’de de lanse ediliyor.

porsche-panamera

Model geliştirip yeni segmentlere sıçrama konusunda kimse Audi kadar hevesli olamaz. Tabii ki özellikle 90’lardan beri gözüne kestirdiği en önemli rakibi olan Mercedes-Benz’in CLS’inin başarısından beri aynı sınıfta bir araç geliştirme hevesinde olan Audi, 2009’da yine diğer rakipleri gibi ABD’de Audi Sportback konseptini tanıttı. Bu konseptin 2 yıl içerisinde A7 adında yeni bir Audi sınıfı olarak yollara çıkacağını bile artık sağır sultan bile biliyor. Bu Audi A7’nin agresif ve fütüristik burun tasarımı sizi şaşırtmasın, önümüzdeki yıl yenilenecek A3 serisinde ve Seat Ibiza’nın gudik kasası üzerinde inşa edilen Mini rakibi A1 serisinde de bu köşeli ön ızgarayı ve antidepresanını unutmuş sorunlu ergen bakışlarını göreceğiz.

audi-a7-sportback-concept-front-side

Bu arada sektörün en önemli oyuncularından BMW, Concept CS adında dehşet uyandırıcı bir konsepti tanıtmış olmasına rağmen bu modeli üretime geçirmeyeceğini duyurdu ve onun yerine sportif sedan kavramına SUV (sports utility vehicle) baharatını da katarak BMW X6 adlı cesur modeli piyasaya sürdü.

bmw_cs_concept

2008-bmw-x6-sports-activity-coupe-xdrive35i-front-and-side-1024x768

Model çok hızlı bir satış rakamı yakalasa da küresel finans krizinin ve yükselmekte olan sahte çevrecilik modasının da etkisiyle olumsuz bir imaj tehliklesiyle karşı karşıya kaldı. Bana sorarsanız BMW X6 şu anda piyasadaki gerçekten bağımsız bir düşünceyle yaratılmış ve konsept otomobil güzelliğine sahip ender araçlardan birisi.

BMW bu yıl bir konsept daha tanıttı. Önümüzdeki yıl resmi olarak tanıtılması beklenen yeni 5 serisinin üzerine inşa edilmiş Consept Series 5 GT adlı bu model de, sedan, coupe ve SUV özelliklerini daha yumuşak bir formda birleştiriyor. Güncel 5 serisinden daha yüksek tavanı ve oturma yapısıyla sürücüsüne bir SUV görüşü sunarken kasaya tam anlamıyla SUV demek mümkün değil. Tamamen tüketici davranış araştırmalarına dayanarak geliştirilen model, hislerle çizilen otomobillere hayranlık duyan nesil tarfından fazla laboratuar ürünü olmakla eleştiriliyor.

bmw-5-series-gt-concept-img_1

2008’de İngiltere’de lansmanı yapılan Jaguar XF de bu modayı yakalayan markalar içinde formu kendine en çok yakıştıran oldu. Jaguar markasının değerleri diğer bir çok markaya göre sportif limuzin kavramına daha yakındı belki. Jaguar XF ülkemizde de satılan ve Aston Martin’i andıran arka tasarımı, retro-chich’ten vazgeçerek doğru bir şekilde yepyeni bir kedi yüzüne kavuşan ön tasarımı ile sokaklarda görüldüğünde keyifle izlenen bir otomobil.

jaguar-xf-2-lg

Son olarak İtalyan spor otomobil markaları arasında Ferrari’den sonra en çok hayran olunan VW Grup bünyesindeki Lamborghini, 2008 Paris Motor Show’da bir sürpriz yaptı ve Lamborghini Estoque (estokey) adlı konseptini tanıttı. Lamborghini Estoque, henüz üretimine kesin karar verilmemiş olunsa da V8’den daha büyük motoru olmayacağı, diğer Lambolar gibi 4 teker çekişli olacağı ve ürün gamında hybrid bir motorun bile bulunabileceği konuşulan konular arasında. Ben ilk gördüğümde sevgilim tarafından ihanete uğramış gibi hissetsem de, şu anda Estoque’in kendine has bir güzelliği olduğunu, Porsche’nin ve Aston Martin’in mengeneyle çekilip uzatılmış coupé formundaki garip sedanlarından çok daha asil olduğunu düşünüyorum.

lamborghini-estoque-concept-2008-769495

Spor sedan, coupé sedan, süper spor sedan… Adları ne olursa olsun, bu yeni sınıf, çocukluk hayalleriyle tahrik edilmeye çalışılan orta yaşlı erkekleri heyecanlandırdığı kadar, tüm otomotiv sevdalılarına da yeni hayalgücü sınırları çiziyor.